بیوگرافی فخری خوروش

نویسنده :Lonely
تاریخ:پنجشنبه 18 اسفند 1390-11:11 ق.ظ

فخری خوروش  در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی چشم به جهان گشود. این بازیگر توانمند قبل از روی آوردن به حرفه ی بازیگری در شغل مقدس آموزگاری فعالیت داشت و همچنین کارمند اداره ی هنرهای زیبا در تلویزیون ملی ایران بود.خانم خوروش در سال ۱۳۳۵ فعالیت خود را در تئاتر آغاز نمودو از جمله نمایشهایش میتوان به امیرارسلان نامدار - پاکباخته - خشت اول - دوزخ - معجزه در آلاباما اشاره کرد.البته ایشان در سال ۱۳۳۴ فعالیت سینمایی خود را با فیلم برای تو آغاز کرد. از دیگر کارهای سینمایی وی میتوان بهلول - جنوب شهر - لات جوانمرد - همه گناهکاریم - طلوع - بیقرار - پرواز در قفس - زخمه - مترسک - ملخ زدگان - تاراج - صاعقه - بگذار زندگی کنم را نام برد. وی در تلویزیون نیز با آثار سوته دلان - پهلوانان نمی میرند - هالو و بیقرار  هنر خود را به نمایش گذاشته است. محل تولد : کرمانشاه
فخری خوروش بازیگر توانای تئاتر و سینمای ایران از دیروز تا امروز راهی دراز را پیموده است .
او از بازیگران دهه ی سی سینمای ایران است.
خوروش، کار خود را در سینما در سال 1334 با فیلم " برای تو "،(جمشید شیبانی، صادق بهرامی) آغاز کرد.
او در فاصله سالهای 1334 تا 1338 در هفت فیلم بازی کرد که عبارتند از :
" برای تو " (جمشید شیبانی، صادق بهرامی، ۱۳۳۴) ، " مستشار جزیره " (اکبر دستورز، جمشید شیبانی، ۱۳۳۵) ، " بهلول " (صادق بهرامی،1336 )، " لات جوانمرد " (مجید محسنی ، ۱۳۳۷)، " همه گناهکاریم " (عزیز رفیعی، 1337)، " آسمون جل " (نصرت الله وحدت ، 1338).
خوروش از اواخر دهه ی چهل، به همراه موج نو سینمای ایران، بار دیگر به سینما بازگشت و در فیلم های مختلفی بازی کرد که تعداد این فیلم ها تا سال 1365 بیست و شش فیلم بود.
وی چندین سریال تلویزیونی شاخص از جمله سریال تلویزیونی" تراژدی امیرکبیر" و ایفای نقش " مهد علیا " توسط او در این سریال از جمله آثار در خور توجه کارنامه هنری خوروش در سالهای پس از انقلاب 57 است.
آلبوم دیروزهای او صفحات پرشماره ای دارد که همه یاد است و همه خاطره. تصاویر بسیاری از پی اس هایی که در شمار درخشانترین آثار ادبیات دراماتیک جهان محسوب می شوند. و حضور دمادم دوست و همکار سفر کرده خوروش، زنده یاد جمیله شیخی در لباس ها و گریم های بسیار متفاوت روی صحنه، بیش از همه در این آلبوم ها جلب نظر می کند.
فخری خوروش (فخری اسودی) از بازیگران دهه ی سی در سینمای ایران است. او کارش را در سینما در سال 1334 با فیلم برای تو (جمشید شیبانی ، صادق بهرامی) آغاز کرد. فخری خوروش در میان زنان بازیگر دهه ی سی ، از نظر استعداد بازیگری بهتر از همه بود و تقریبا در تمامی دوره های فیلم سازی سینمای ایران ، توانست حضور مستمر داشته باشد.
خوروش در فاصله ی سال های 1334 تا سال 1338 در هفت فیلم بازی کرد که عبارتند از :

۱ـ برای تو (جمشید شیبانی ، صادق بهرامی ، ۱۳۳۴)
۲ـ مستشار جزیره (اکبر دستورز ، جمشید شیبانی ، ۱۳۳۵)
۳ـ بهلول (صادق بهرامی ، ۱۳۳۶)
۴ـ لات جوانمرد (مجید محسنی ، ۱۳۳۷)
۵ ـ جنوب شهر (فرخ غفاری ، ۱۳۳۷)
۶ ـ همه گناهکاریم (عزیز رفیعی ، ۱۳۳۷)
۷- آسمون جل (نصرت الله وحدت ، ۱۳۳۸)

در میان این فیلم ها ، لات جوانمرد و جنوب شهر شهرت بیشتری پیدا کردند. فخری خوروش در این فیلم ها در دو سوی معادله ی تیپ های کلیشه ای زن معصوم و زن زشت کار قرار می گرفت. در فیلم لات جوانمرد ، نقش دختر مظلومی را بازی می کرد که فریب مرد حیله گری را خورده بود و آنگاه در سایه ی قدرت یک مرد جاهل ، آرامش و امنیت از دست یافته ی خود را باز می یافت. خوروش نیز نمی توانست در اجرای این تیپ از حد کلیشه فراتر برود ، اما بازی او در فیلم جنوب شهر اتفاقی جسارت آمیز بود. او در این فیلم در نقش زنی بازی کرد که بر اثر معاشرت با زنی بدنام به زشت کاری و هرزگی می پرداخت ، ایفای این نقش ، آن هم توسط بازیگری که معمولا در نقش زنان پرهیز گار ظاهر می شد ، به نوعی هنجار شکنی بود ، زیرا با این کار در مقابل سنت های جامعه قرار می گرفت و احتمالا با واکنش منفی مردم روبرو می شد ، این نقشی بود که حتی زنانی که با نقش های غیر اخلاقی بر پرده ی سینما ظاهر می شدند ، جرات ایفای آن را نداشتند. اما خوروش این نقش را ایفا کرد اما در تجسم نقش از نشانه های غیر اخلاقی بهره نگرفت و به همین دلیل نه تنها از طرف جامعه مورد سرزنش قرار نگرفت بلکه مورد تایید هم واقع شد . فیلم جنوب شهر البته فیلمی بد شانس بود که مورد سانسور ممیزی قرار گرفت و قسمت هایی از آن حذف شد و نسخه ی اصلی آن به نمایش در نیامد ، اما نقش جسارت آمیز فخری خوروش و موفقیت نسبی او در اجرای آن در یک دوره باعث مطرح شدن او در تیترهای اول مطبوعات هنری شد. اما به طور کلی خوروش در محیط سینمایی که تمام نقش های شخصیت های زن آن کلیشه ای بود ، آن چنان که باید می درخشید ، ندرخشید ، بنابراین از اواخر دهه ی سی ، از سینما کناره گرفت و نیروی خود را تماما در تئاتر به کار گرفت و به یکی از مشهورترین بازیگران تئاتر تبدیل شد. فخری خوروش از اواخر دهه ی چهل ، به همراه موج نوی سینما ایران ، بار دیگر به سینما باز گشت و در فیلم های مختلفی بازی کرد که تعداد این فیلم ها تا سال 1365 بیست و شش فیلم بود.

فیلم شناسی
بازیگر :
۱ - یک بوس کوچولو (۱۳۸۴)
۲ - مه بانو (۱۳۸۰)
۳ - مردی از جنس بلور (۱۳۷۷)
۴ - شیرین و فرهاد (۱۳۷۴)
۵ - بگذار زندگی کنم (۱۳۶۵)
۶ - تفنگ شکسته (۱۳۶۴)
۷ - ستاره دنباله دار (۱۳۶۴)
۸ - تاراج (۱۳۶۳)
۹ - صاعقه (۱۳۶۳)
۱۰ - زخمه (۱۳۶۲)
۱۱ - مترسک (۱۳۶۲)
۱۲ - دادا (۱۳۶۱)
۱۳ - قرنطینه (۱۳۶۱)
۱۴ - گرداب (۱۳۶۰)
۱۵ - پنجمین سوارسرنوشت (۱۳۵۹)
۱۶ - پرواز در قفس (۱۳۵۷)
۱۷ - سوته دلان (۱۳۵۶)
۱۸ - شطرنج باد (۱۳۵۵)
۱۹ - شهر شراب (۱۳۵۵)
۲۰ - والده آقا مصطفی (۱۳۵۵)
۲۱ - وقتی که آسمان بشکافد (۱۳۵۵)
۲۲ - شازده احتجاب (۱۳۵۳)
۲۳ - غبار نشینها (۱۳۵۳)
۲۴ - بیقرار (۱۳۵۲)
۲۵ - خورشید در مرداب (۱۳۵۲)
۲۶ - نفرین (۱۳۵۲)
۲۷ - حسن سیاه (۱۳۵۱)
۲۸ - شیر توشیر (۱۳۵۱)
۲۹ - آقای هالو (۱۳۴۹)
۳۰ - طلوع (۱۳۴۹)
۳۱ - زمزمه محبت (۱۳۴۴)
۳۲ - آسمون جل (۱۳۳۸)
۳۳ - جنوب شهر (۱۳۳۷)
۳۴ - لات جوانمرد (۱۳۳۷)
۳۵ - همه گناهکاریم (۱۳۳۷)
۳۶ - بهلول (۱۳۳۶)
۳۷ - مستشار جزیره (۱۳۳۵)
۳۸ - برای تو (۱۳۳۴)

حضور افتخاری :
۱ - تارا و تب توت فرنگی (۱۳۸۲)
مسئول لباس :
۱ - طلای سفید (۱۳۴۱)
جوایز و انتخابها :
*  برنده مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول زن (آقای هالو) [ دوره 3 جشنواره سپاس (مسابقه) - سال 1350 ]

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic